שירה חדשה: מה זאת אהבה על-פי הרומן שירה מאת ש"י עגנון

Translated title of the contribution: The New Era of Shira: Agnon's Unfinished Novel Revisited

Research output: Book/ReportBook

Abstract

כל דמות ברומן שירה – "הסימפוניה הבלתי-גמורה" של עגנון – היא "אוקסימורון מהלֵך": הנריאטה הרבּסט היא "עץ יבש" ו"גפן פורייה"; בעלה מנפרד הרבּסט הוא איש משפחה אחראי ו"נער" השוכח את חובותיו למשפחתו בעבור לילה של שיכרון חושים. שירה היא דמות דֶמונית והרסנית, חסרת כל גבולות ומגבלות, ו"מלאך בלבן".

פרופ' זיוה שמיר מנסה להתמודד עם החידות האופפות את שירה: מדוע לא הצליח עגנון לסיים את הרומן? האם חיבּרוֹ לפני השואה או אחריה? לפני הקמת המדינה או אחריה? מה הם מקורות ההשראה של הרומן? היא מנסה להתמודד גם עם השאלה בה"א הידיעה המרחפת מעל הרומן העגנוני: מדוע נמשך הרבּסט לשירה? מה גרם לו לעזוב את אשתו ואֵם ילדיו, את צאצאיו ואת ביתו הנאה והמטופח, למען אישה גברית, נגועת חולי ולא יפה, שחדרי ביתה כחדרי שאוֹל ושחת? לפנינו פרק בלוח-חייו של אמן מזדקן העומד על פרשת דרכים ושאלת "לאן?" תלויה על שפתיו.

הספר שירה חדשה מציע פרשנות פוליטית ופואטית לספרו של עגנון על רקע תמונותיה של אירופה המתרוקנת מיהודיה ועמידתו של דור מלחמת העצמאות ישראל מול אתגר הריבונות, תהליכי הפיכתה של אירופה מגן עדן פורח לגיהינום עלי אדמות והפיכתו של יעקב לישראל. עגנון העלה בספרו דיאגנוזות לגבי ההוֹוה המתהווה ואף השמיע בו פרוגנוזות אחדות לעתיד לבוא.
Translated title of the contributionThe New Era of Shira: Agnon's Unfinished Novel Revisited
Original languageHebrew
Place of Publicationתל-אביב
Publisherהוצאת ספרא ; הוצאת הקיבוץ המאוחד
Number of pages406
StatePublished - 2016

Publication series

Nameספרי ספרא : עיון ומחקר

DanaCode

  • DanaCode

Cite this